YOLCULUĞUNUZ
YORUCU OLMAK ZORUNDA DEĞİL
SEVDİĞİNİZ BİRİNE BAKIM SAĞLARKEN

Sağlıklı ve iyi bir yaşam şeklini sürdürmek.

Yaşam tarzınızda bazı basit değişiklikler ve daha iyi, sağlıklı seçimler yapmanız, kalp yetersizliğinin (KY) yönetiminde önemlidir. Yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişikliklerin yanı sıra daha sağlıklı beslenme ve egzersiz, sevdiğiniz kişilerin kalbinin olabildiğince çalışmaya devam etmesi açısından önemlidir.
BELİRTİLERİN KONTROLÜ

Belirtilerin tanınması ve yönetimi

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, çok az kişinin kalp yetersizliğinin en yaygın belirtilerini tanıdığını göstermiştir.1 Kalp yetersizliği belirtilerini anlamak ve tanımak, nasıl gelişebileceklerini yakından takip etmek özellikle önemlidir.

HASTA YAKINI ÖYKÜLERİ

Sizin gibi olanlara kulak verin.

Sevdiği birisinde kalp yetersizliği olan bir hasta yakınının deneyimlerini dinlemek daima yardımcı olacaktır. Sizin gibi olanlara kulak verin - bu yolculukta yalnız olmadığınızı size hissettirecek o kadar çok motive edici hikâye, güven ve umut var ki.
TEDAVİ PLANLARI

En iyi tedavi için sevdiğinizin doktoruyla iletişimde olmak.

Kalp yetersizliği, tam bir tedavisi olmayan uzun soluklu bir hastalıktır. Fakat titizlikle uyulan bir yönetim planı ile belirtiler uzun yıllar kontrol altında tutulabilir.
DESTEK

Sevdiğinizin desteklenmesinde önemli bir rolünüz var ve yalnız değilsiniz.

Sevdiğiniz biriyle kalp yetersizliği mücadelesi korkutucu gelebilir; mücadele gerçek ve yol uzun. Ancak bunun bir yük olması gerekmez ve bununla tek başına mücadele etmek zorunda değilsiniz. Sağlıklı yaşam alışkanlıklarına ve hastalık yönetim planına harfiyen uymak zorlayıcı olabilir. Siz veya sevdikleriniz için yararlı bulabileceğiniz bazı linklere buradan erişebilirsiniz.
Referanslar
  • AstraZeneca PLP. Data on File. ID: REF – 74964. March 2020