Kalp yetersizliği tanısı
KALP YETERSİZLİĞİ
TANI SONRASI
TEDAVİ ADIMLARI

Kalp Yetersizliği tanısı

Tanıdığınız birinin kalp yetersizliği belirtileri yaşadığını düşünüyorsanız, ilk adım her zaman doktoruyla görüşmesini önermek olmalıdır. Doktor, olası bir tanıyı belirlemeye yardımcı olmak için bir muayene yaparak birkaç soru soracaktır. Doktor gerekli hissederse, aşağıdakiler dahil bir veya daha fazla test önerebilir:

Elektrokardiyo (EKG) - kalp ritmini ve elektrik aktivitesini kontrol etmekte kullanılan basit bir testtir.
Göğüs Röntgeni - sorunları belirlemeye yardımcı olmak için kalbinizin, akciğerlerinizin, kan damarlarınızın, hava yollarınızın yanı sıra, göğüs ve omurga kemiklerinizin görüntülenmesini sağlar. Dikkatli ve ayrıntılı bir öykü ve klinik muayenenin yanı sıra, bu test kalp yetersizliğinin varlığını doğrulamaya yardımcı olabilir
Koroner anjiyografi - kalbinizin kan damarlarını görmek için X-ışını görüntülemeyi kullanan bir işlemdir. Test genellikle kalbe giden kan akışında bir kısıtlama olup olmadığını görmek için yapılır
Kan testleri - kanınızda kalp yetersizliği veya başka bir hastalığı gösterebilecek herhangi bir şey olup olmadığını kontrol amaçlıdır.

Kalp yetersizliği tanısı sonrası

Kalp yetersizliği (KY) teşhisinin kişinin yaşamı üzerinde etkisi büyük olabilir. Sadece fiziksel ve ruhsal sağlıklarını değil, ayrıca ilişkilerini, parasal durumlarını ve kariyerlerini de etkileyebilir. Fakat bunun her zaman böyle olması gerekmez. Siz ve kalp yetersizliği olan yakınınız yalnız değilsiniz; destek ağlarına dahil olarak, yaşam tarzlarında değişiklik yaparak, doktorun söylediklerine ve yönetim planına uyarak dolu dolu ve mutlu bir yaşam sürebilirsiniz.

Kalp yetersizliği tedavi edilebilir mi?

Kronik kalp yetersizliği, tedavisi olmayan uzun vadeli bir durumdur. Ancak iyi bir yönetim planı oluşturmak ve buna bağlı kalmak, belirtileri kontrol altında tutabilir ve uzun yıllar boyunca yüksek bir yaşam standardı sağlayabilir1,2 .

Kalp yetersizliği hastalarının bakımına ilişkin ipuçları

Kalp yetersizliğinin kesin bir tedavisi yoktur ve yaşam boyu devam eder. Bununla birlikte, kalp yetersizliği hastasına içinde bulunduğu durumu yönetmesi için yardım edilmesi halinde hastalığın seyri daha iyi olabilir ve iyi yaşam alışkanlıklarına bağlı kalması kolaylaşabilir. İyi yönetilmesi halinde kalp yetersizliği nedeniyle, sosyal ve kişisel yaşamınıza son vermek zorunda kalmazsınız.

İşte kalp yetersizliği olan bir kişiye bakmak için bazı ipuçları:

 • Çevrelerinde güçlü bir destek ağı olduğundan emin olmalarını sağlayın
 • Belirtileri düzenli olarak takip etmeye ve yönetmeye teşvik edin
 • Hastalığın ilerleyişi konusunda doktorlarıyla konuşurken dürüst ve açık olmalarını sağlayın
 • Hobilerini, sevdikleri uğraşları olabildiğince normal bir şekilde devam ettirmeye teşvik edin
 • Onlara kulak verdiğinizi bilmelerini sağlayın - Kalp yetersizliği yolculuğunun inişleri ve çıkışları vardır
Kalp yetersizliği yönetimi hakkında daha fazla bilgi için kalp yetersizliği ile yaşamak sayfamıza göz atın

Sağlıklı yaşam tarzını sürdürün

Kalp yetersizliği için yaşam tarzı önerileri

Çoğu insan, kalp yetersizliğini yönetmek için yaşam tarzı değişiklikleri yapmak zorunda kalacaktır.6,7 Bu durum zorlayıcı olmayan düzenli egzersizi, daha sağlıklı beslenmeyi ve daha duyarlı yaşam tarzı seçimleri anlamına gelir - bunların hepsi kalbin mümkün olduğu kadar iyi çalışmasını sağlamayı amaçlamaktadır.8

Doktorunuzun yönlendirmesiyle beslenme ya da egzersiz şeklinizde değişiklik yapmanız gerekebilir.

Formda kalın

Kalp yetersizliği hastalarının fiziksel aktivite düzeylerini korumaları gerekir.9 Bu sadece vücuda değil aynı zamanda zihne de yardımcı olur.10 Yavaş ama düzenli bir egzersiz programı oluşturmak önemlidir.7 Bu, kardiyo ve hafif ağırlık egzersizinin bir karışımı olabilir.

İşte bazı faydalı ipuçları:

Kalp yetersizliği hastalarını düzenli olarak egzersiz yapmaya teşvik etmek önemlidir. Egzersizi her gün aynı saatte planlamak, egzersizi hayatlarının düzenli bir parçası haline getirmeye yardımcı olabilir.8 Bu zamanla oluşturulmalıdır, bu yüzden onları yavaşça başlamaya ve aşırıya kaçmamaya teşvik edin.7,8

Hafif kuvvet antrenmanı ile birlikte zorlayıcı olmayan aerobik egzersiz genellikle en iyisidir.11 Yürümek, zorlayıcı olmayan bir egzersiz şeklidir. Rahat bir seviyede 30-40 dakika egzersiz yapmayı hedeflemelidirler.9 Doktorunuz en iyi egzersiz şeklinin belirlenmesine yardımcı olabilir.

Uzak durmanız/dikkat etmeniz gereken noktalar:7

 • Her hangi bir ağır egzersizden kaçının.
 • Yorulduğunuzda antremanı azaltın.
 • Yeteri kadar dinlenin.

Sağlıklı beslenin

Kalbinin atmaya devam etmesini isteyen bir kişi yediklerine de dikkat etmelidir. Sağlıklı beslenme kolesterolü, sodyum seviyelerini düşürebilir, kilo vermenizi sağlayabilir ve kalbinizdeki baskıyı azaltabilir.12

Sizi zorlayacak şok diyetlerden kaçının. Şunları yiyebilirsiniz:12

 • Günde beş porsiyon sebze ve meyve.
 • Tam tahıllı ekmek, pirinç ve makarna.
 • Az miktarda süt ürünü.
 • Yumurta, balık, et ve baklagiller - ne az ne de çok.
 • Doymuş yağ veya şeker içeren gıdaları azaltın.
 • Sodyum tüketimini doktorunuzla mutlaka görüşmeli ve tavsiyelerine göre yönetmelisiniz. Fazla sodyumdan mümkün olduğunca kaçınılması en iyisidir ve çok az tüketilmelidir. Sodyum kan basıncını artırabilir ve kalp üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

Alkol tüketimi sınırlanmalıdır. Alkol tüketim miktarları konusunda doktorunuzla görüşün ve söyleyeceklerine uyun.

Kalp yetersizliği olan bir yakınınıza destek olmak

Kalp yetersizliği gibi hastalıklar genellikle aniden ortaya çıkar ve şoka neden olabilir. Ve bir hastanın bakımını üstlenmeniz gerektiğini öğrenmek hem şok edici hem de ürkütücüdür. Sevdiklerinizi desteklemenin ilk adımı, onun yanında olmaktır. Onları yolculukları sorasında tanıyın ve destekleyin.13 Elbette, kendinize de bakmayı asla unutmamalısınız.

Hasta yakını olarak size faydası dokunacak bazı ipuçları:

İhtiyaç duyulan desteği anlayın - Kalp yetersizliği, şiddetine ve eşlik eden diğer rahatsızlıklara bağlı olarak insanları farklı şekillerde etkileyebilir. Doktorlarını dinlemek, ihtiyaçlarını ve gereken destek düzeyini anlamak önemlidir. Kendinizi gerekli yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar ve diğer ihtiyaçlar konusunda eğitmek, durumlarını yönetmelerine yardımcı olmanızı kolaylaştırabilir.

Onların yanında olun - duygusal destek herhangi bir hastalığın yönetiminde çok önemlidir. Onlarla durumlarını, ne yapacaklarını ve bu durumun onları nasıl etkilediğini düzenli olarak konuşun. Bir destek ya da terapi grubuna katılmaları da onlar için yararlı olabilir.

Kendinizi ihmal etmeyin - Kendi ruh halinizi sakın ihmal etmeyin. Unutmayın bu sizin de mücadeleniz; kalp yetersizliği hastaları ve yakınlarıyla konuşmak size de iyi gelebilir. Kendi sağlığınız önce gelir ve eğer kendinizi baskı altında, tükenmiş ya da depresyonda hissetmeye başladıysanız birileriyle konuşun.

Destek ağlarını kullanın - çoğu yerde, çok olmasa da, yararlanabileceğiniz farklı türde destek grupları ve ağlar olacaktır. Çoğu ücretsiz olan bu gruplar, stresi ve kaygıyı azaltmak için gerçekten yararlı olabilir. Bu durumu doktorunuza sorun, sizin için bazı önerileri olabilir.

Hasta yakınları için duygusal destek

Ciddi hastalığı olan bir yakınınıza bakmanın her ikiniz için ağır bir yük olduğunu hatırlamanız önemlidir. Mutlaka kendi ruh sağlığınızı gözetmek zorundasınız ve zorlandığınız anlarda sizinde çevrenizde destek alabileceğiniz birileri mutlaka olmalı. Eğer arkadaşlarınıza ya da ailenize açılamıyorsanız, doktorunuzdan çevrenizdeki destek grupları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kalp yetersizliğinin hastalar üzerindeki etkisinin ve yükünün yanı sıra, henüz tanı konmamış kişiler için yarattığı riskleri herkesin anlaması önemlidir. Tanıma ve farkındalık arttıkça, gelecekteki vakaları önleyebilir ve hastalığın şiddetini en aza indirebiliriz.

Öyleyse kalp yetersizliğini kuşatan tabuları yıkmaya yardım edin.
Referanslar