Kalp yetersizliği ile yaşamak
KALP YETERSİZLİĞİ İLE YAŞAMAYI
VE YÜKSEK YAŞAM STANDARTLARINI
SÜRDÜRMEYİ ÖĞRENİN

Belirtileri yakından izleyin
Siz ve sevdikleriniz için kalp yetersizliği ile yaşama ayak uydurma stratejileri

Kalp yetersizliğinin (KY) şiddeti başlangıçta farklı olabilir ve bu nedenle belirtiler insanları farklı şekilde etkileyebilir. Bazı insanlar yaşamlarında neredeyse hiç fark görmeyecek, bazıları ise yüksek bir yaşam standardını sürdürmek için yaşam tarzlarında daha fazla ayarlama yapmak zorunda kalacaklardır. Bu, yaşlandıkça veya başka faktörler devreye girdikçe insanlar için de değişebilir. Bu nedenle, sürece dahil olan herkese belirtileri yakından takip etmelerini ve bunları kesinlikle kaydetmelerini tavsiye ediyoruz. Bu nedenle, sürece yardımcı olmak için, faydalı bir belirti izleyici oluşturduk. Herhangi bir belirtinin değişmesi halinde, mümkün olan en kısa sürede bir doktora danışmanız önemlidir.

Yakından izlemeniz ve değişimleri kaydetmeniz gereken belirtiler

Nefes darlığı
Ayaklarda, dizlerde ya da alt baldırlarda şişme
Yorgunluk ya da halsizlik
Kalp hızı – özellikle kalbin hızlı attığının ya da çarpıntının hissedilmesi
İştahsızlık ve bulantı
İnatçı öksürük ya da hırıltı
Yönelim bozukluğu ya da kafa karışıklığı - Kalp yetersizliği, kanın vücudun geneline düzgün şekilde pompalanmayacağı anlamına gelebilir. Oksijenin çok azalmasına ya da sodyumun çok artmasına neden olabilen bu durum ruh halini etkileyebilir.
Uyku, kilo ve genel ruh hali / anksiyete (kaygı) gibi günlük yaşamlarını etkileyen diğer faktörleri takip etmek, herhangi bir durumda izlenecek iyi bir alışkanlıktır ve söz konusu değişiklikler daima doktorda kayıtlı olmalıdır.3
Kalp yetersizliğinin başlıca belirtilerini tanıyor musunuz? Testimizi doldurarak bilginizi sınayın.

Güçlü bir destek ağınız olsun

Ruh sağlığınızı gözden kaçırmayın

Siz veya sevdiğiniz biri kalp yetersizliği ile yaşarken çevrenizde yakın ve güçlü bir destek ağı bulundurmanız önemlidir. Bazı insanlar için, yaşam tarzındaki ve günlük faaliyetlere devam etmenin olağan yollarındaki değişiklik, ruh sağlıkları üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir. Kalp yetersizliği ile başa çıkmaya çabalarken üzgün hissetmek veya mücadele etmek son derece doğaldır. Bununla birlikte, olumlu bir zihinsel tavrı benimsemek ve sürdürmek, ayrıca hastalığın yaşam tarzınızı sınırlamasına izin vermemek önemlidir. Çevrenizde konuşabileceğiniz dostlarınız veya sevdikleriniz olduğundan emin olun. Durum zihinsel sağlığınızı büyük ölçüde etkiliyorsa, bir terapiste başvurmayı düşünebilirsiniz.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer konu bölgenizde kalp yetersizliği için bir destek grubu bularak katılmak olacaktır. Bu gruplar, kalp yetersizliği hastaları ve aynı şekilde yakınları için büyük bir güç, yardım ve teşvik kaynağı olabilir. Size güven verebileceği gibi aynı durumdaki insanlardan haber almanızı, bunun yanı sıra zamanla başkalarına da yardım etme ve ilham verme şansı bulmanızı sağlayabilir. Bölgenizdeki destek grupları hakkında bilgi için doktorunuza veya yerel sağlık hizmetlerine danışın.

Çalışmaya devam etmek

İşiniz fiziksel olarak zorlayıcı olmadığı sürece, çalışmayı neden bırakasınız?5 Aslında, çalışmaya devam etmek, kişinin genel olarak ruh halini ve moralini artırabilirken, parasal sıkıntılardan kaynaklanabilen stresi azaltabilir. Kalp yetersizliği hastaları, işverenleri ve insan kaynakları temsilcileriyle en iyi sonucu veren çözümü bulma konusunda açıkça konuşmaya teşvik edilmelidir. Bazı istihdam biçimlerinde, bu durum olağan görevlerde bir değişiklik ya da çalıştıkları gün veya mesai süresinde azalmayı gerektirebilir.

Seyahat

Çok ağır kalp yetersizliği hastası olmadığı müddetçe, bu durumun kişinin seyahat edebilirliğini kısıtlaması için bir neden yoktur; ancak, her zaman önce doktorlarına danışmalı, onlardan onay aldıktan sonra, ayrıca kendilerini iyi ve seyahat edebilir hissediyorlarsa seyahat etmelidirler.5

Eğer uçak yolculuğu yapacaksanız, durumunuz hakkında havayoluna önceden bilgi verin. Hastalığın ciddiyetine bağlı olarak, havaalanı çevresinde veya kapıdan uçağa gitmek için yardıma ihtiyaç olabilir. Uzun mesafeli uçuşlarda, kan pıhtılaşması riskini azaltmak için hareket etmek önemlidir, hangi küçük egzersizlerin kendilerine en uygun olduğu konusunda bir doktordan bilgi almalarını sağlayın. Ayrıca kompresyon (varis) çorabı giymeyi de düşünebilirler.5

Bagajın kaybolması, çalınması veya herhangi bir eşyanın kaybolması durumunda fazladan ilaç alıp yanınızda bulundurmanız iyi bir uygulama / alışkanlıktır. Kalp yetersizliği ilaçlarının çoğunun reçeteyle satıldığını ve gideceğiniz ülkede yerel bir doktor reçetesi olmadan daha fazlasını satın almakta zorlanabileceğinizi unutmayın.5

COVID-19 pandemisinde kalp yetersizliğini nasıl yöneteceğiniz hakkında endişeleriniz mi var? Ayrıntılı bilgi için bu konuya ayırdığımız COVID-19 sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
Referanslar