Kalp yetersizliğine meydan okuyoruz
GELECEĞİ DEĞİŞTİRMEK
İÇİN ŞİMDİ MEYDAN
OKUMALIYIZ

Kalp yetersizliğine birlikte meydan okuyalım

Sizde veya sevdiğiniz birisinde kalp yetersizliği (KY) varsa, yalnız değilsiniz. Kalp yetersizliğinin geleceğini değiştirmeye kendilerini adamış olan diğer hastalar, hasta yakınları, doktorlar, hemşireler, araştırmacılardan ve diğer kişilerden oluşan bir topluluk size destek olmaya hazır. Meraklı bir ruh olarak bile, bu bilgi gelecekte kalp yetersizliği olasılığını önlemeye yardımcı olabilir. Ve tabii ki, kalp yetersizliğinin toplumdaki yaygınlığını azaltmaya toplum üzerindeki büyük yükü en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Hepimiz bir fark yaratmaya katkıda bulunabiliriz. Bizlerin yardımlarıyla, bu durumun daha yönetilebilir olduğu bir gelecek inşa edebiliriz. Önümüzde uzun bir yol var, ama birlikte çalışarak hedefe daha kolay varabiliriz.

Değişim, farkındalığı ve anlayışı artırarak başlar.

Kalp yetersizliği dünyada yaklaşık 64 milyon insanı etkilemektedir1, ancak halkın bu duruma ilişkin farkındalığı ve anlayışı düşüktür. AstraZeneca ve Dünya Kalp Federasyonu'nun işbirliğiyle yakın zamanda halk arasında yapılan bir anketten çarpıcı sonuçlar elde edildi:

Kalp yetersizliği hakkında biraz bilgisi olduğunu söyleyenlerin neredeyse yarısı (%48) hastalığı tarif edemedi2

Kalp yetersizliği farkındalığı üzerine yakın tarihte yapılan araştırmada

Başlıca 3 belirtiye ilişkin farkındalık düşüktü.

%23
Dinlenirken ya da hareket ederken nefes daralması şikâyeti
%40
Aşırı yorgun ya da güçsüz hissetmek
%25
Ayaklarda, bacaklarda, karında ya da sırtta şişlik

Katılımcılardan kalp yetersizliği, diyabet, kalp krizi, inme veya astımdan oluşan listeden her bir belirti için bir hastalık seçmeleri istendi.

Bu çalışmanın sonuçlarına göre, kalp yetersizliği farkındalığı halk gibi karar vericiler arasında da düşük düzeydeydi.

Sadece %40'ı, 65 yaşın üzerindeki insanlar arasında hastaneye yatışların önde gelen nedeninin kalp yetersizliği olduğunun farkındaydı, geri kalanlarsa kanser ve solunum hastalığı gibi diğer durumlardan bahsettiler.4,5
Birlikte, kalp yetersizliğinden etkilenen milyonlarca insanın bakış açısını değiştirmeye yardımcı olabiliriz. Web sitemiz Kalp Yetersizliğinde Yaşam Işığı, size nitelikli bilgiler ve paylaşılabilir araçlar sağlamayı amaçlamaktadır.
Referanslar
  • GBD 2016 Disease and Injury Incidence and Prevalence Collaborators. Global, regional, and national incidence, prevalence, and years lived with disability for 328 diseases and injuries for 195 countries, 1990-2016: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2016. Lancet. 2017;390(10100):1211-1259
  • AstraZeneca PLP. Data on File. ID: REF – 74964. March 2020
  • NHS. Symptoms of heart failure. Available online at: https://www.nhs.uk/conditions/heart-failure/symptoms/. Last accessed August 25 2020
  • AstraZeneca PLP. Data on File. ID: REF – 75059. March 2020
  • Díez-Villanueva P, Alfonso F. Heart failure in the elderly. J Geriatr Cardiol. 2016 Feb;13(2):115-7.