COVID-19 ve Kalp Yetersizliği
COVID-19 İLE
YAŞAMAYI ÖĞRENMEK

COVID-19 VE KALP YETERSİZLİĞİ

COVID-19 pandemisinin ilerleyişi sırasında bazı kişilerin COVID-19'un ağır etkileri karşısında daha yüksek risk altında oldukları iyice anlaşıldı. Kardiyovasküler hastalıkları, kalp yetersizliği ve diyabeti olanlar bu grupta yer alıyorlar1 - ciddi, hatta yaşamı tehdit eden sorunları olan ve uygun tedaviyi alamayan kişilerde bu durumun ağır sonuçları olabiliyor.

Pandemi yüksek risk altında olan kişileri, hastalıklarını nasıl yönetmeleri gerektiği konusunda belirsizliğe itebilir - kime danışmalıdır, ne zaman danışmalıdır, doktora gidip gitmeme kararsızlığı yaşar - ve daha kötüsü gerekmesi halinde acile gitmeli midir?2,3 Konu ile ilgili bu bilgiler Covid-19 karşısında en savunmasız olanların kafasını karıştırıyor ve kendilerini güvensiz hissediyorlar. Bu da onların risklerini daha fazla artırıyor.


Sağlık Bakanlığının hazırlamış olduğu web sitesinden COVID-19 ile ilgili çeşitli bilgilendirici dokümanlara ve en güncel bilgiye ulaşabilirsiniz.


Bilim insanları ve doktorlar bu riskler ve bunların en iyi nasıl yönetileceği hakkında daha fazla şey öğrendikçe, daha iyi yol göstereceklerdir. Bu arada, özellikle belirtilerinizde herhangi bir değişiklik fark ederseniz, doktorunuzla düzenli temas halinde olun.

COVID-19 pandemisinde kalp yetersizliği ile yaşamak zorlayıcı olabilir, fakat yalnız değilsiniz.
Referanslar