KALP
YETERSİZLİĞİNDE
UMUT HALA
VAR
YÖNETİM PLANI OLUŞTURMA

Daha sağlıklı bir kalp için vücudunuza iyi bakın.

Kronik kalp yetersizliği (KY), tam tedavisi olmayan ve yaşam boyu devam eden bir durumdur. Ancak iyi bir yönetim planı oluşturup bu plana uygun yaşayarak belirtileri kontrol altında tutabilir, hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir ve yaşam kalitesini yıllarca koruyabilirsiniz1-3. Yaşam tarzınızda küçük değişiklikler yapmak, daha sağlıklı beslenmeye yönelik bir yaklaşım benimsemek ve kalbinizin olabildiğince iyi çalışmasını sağlamak için doğru egzersiz türlerini uygulamak başarının anahtarıdır. Sizi daha sağlıklı bir yaşamla buluşturacak faydalı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.
BELİRTİLERİN İZLENMESİ

Doktor randevularınızdan olabildiğince yararlanın.

Durumunuzu en uygun şekilde yönetmek için belirtilerinizi izlemeniz ve değişiklikleri kaydetmeniz gerekiyor. Doktorunuzla ne konuşacağınızı bilirseniz, plandan sapmadan yol alabilir ve doktorunuzun hastalığın seyrini izlemesine yardım edebilirsiniz. Belirti kontrol aracı ve hasta-doktor görüşme kılavuzumuzla işinizi kolaylaştırıyoruz.

HASTA VE HASTA YAKINI ÖYKÜLERİ

Sizinkine benzeyen öykülere kulak verin.

Kalp yetersizliği sebebiyle siz ve sevdikleriniz yaşamlarını sınırlamak zorunda değil. Benzer öyküler dinlemek için başkalarına kulak verin.
DESTEK

Yeni bir yolculuğa çıkıyorsunuz, fakat tek başına yol almak zorunda değilsiniz.

Kalp yetersizliği yolculuğu göz korkutucu olabilir; mücadele gerçek ve yol uzun. Ancak bununla tek başınıza mücadele etmek zorunda değilsiniz. Sağlıklı yaşam alışkanlıklarına ve hastalık yönetim planına harfiyen uymak zorlayıcı olabilir. Siz veya sevdikleriniz için yararlı bulabileceğiniz bazı linklere buradan erişebilirsiniz.
Referanslar